Har du någonsin önskat att sexundervisningen i skolan hade varit lite mer… på riktigt? Att den faktiskt handlade om det du ville veta, istället för att bara rabbla tråkigheter? Då har vi goda nyheter! I april lanserar vi Sexperterna Academy – en helt ny digital utbildning för män och transpersoner som har sex med män. Här pratar vi om sex på riktigt – utan skam, utan pekpinnar och med fullt fokus på lust, njutning och hälsa.
Sexperterna Academy är uppdelad i sex interaktiva moduler som du kan ta i din egen takt. Sex moduler om sex, hur najs låter inte det? Genom filmade inslag, animerade case och praktiska övningar får du lära dig mer om:
- Smartare, säkrare sex – hur du gör medvetna val som passar just dig.
- Lust och njutning – för att sex ska vara just det: njutbart.
- Hiv och könssjukdomar – vad du behöver veta om testning, smittvägar och behandling.
- Att leva med hiv – berättelser, fakta och strategier för ett bra liv med hiv.
- Strategier för säkrare sex – olika sätt att skydda dig själv och andra.
- Sexkollen – en chans att reflektera över det du lärt dig och hur du vill ha sex.
Utbildningen är helt gratis och tillgänglig för alla som vill ha en bättre förståelse för sex, relationer och sin egen kropp. Oavsett om du har full koll eller är nyfiken på att lära dig mer, är Sexperterna Academy en plats där du kan utforska, reflektera och få svar på dina frågor – på ett sätt som är både roligt och lättillgängligt.
Så, är du redo att uppgradera din sexkunskap? Håll utkik – vi släpper utbildningen i april och ser fram emot att ha dig med! Följ oss på sociala medier för fler uppdateringar och en sneak peek bakom kulisserna. Snart kör vi! 🔥